Експлуатація твердопаливного котла є дешевою, якщо вона відповідає вибраному паливу. Виробники визначають, яке паливо є базовим для даного котла, і саме його потрібно використовувати для повного використання своєї потужності. Якщо ми використовуємо дешевшу заміну, це може призвести до зниження ефективності пристрою.

Якщо ми хочемо придбати котли на твердому паливі, давайте розглянемо, наскільки важливим є комфорт обслуговування для нас, як часто ми хочемо додавати паливо - чи не буде нам занадто складно кожен день, або, можливо, ми віддаємо перевагу раз на тиждень? Вибравши котел, варто перевірити ємність його зарядної камери. Вона має бути достатньо великою, щоб одноразове завантаження палива було достатнім принаймні на вісім годин роботи. Варто також розглянути, чи важливо, щоб ми могли контролювати роботу котла.

Варто знати, що твердопаливні котли дуже різноманітні. Є ті, для яких вам потрібно додати паливо кілька разів на день, і вони не мають інтенсивності коригування горіння. Є також котли з автоматикою та подачею палива - майже без обслуговування. Пам'ятайте, однак, що чим сучасніший котел і менше спожитого палива, це, на жаль, дорожче.
 
При купівлі котла ми також звертаємо увагу на ефективність згорання. Варто знати, що на практиці оперативна ефективність є більш важливою, а не номінальною, або теоретичною, яка надається виробником. Операційна ефективність згоряння - залежно від конструкції та обладнання котла в контрольних приладах - становить 50-70%.

Однак вона падає з збільшенням забруднення внутрішніх елементів теплообмінника, оскільки шар сажі значно обмежує теплопередачу. Вибираючи потужність котла для задоволення ваших потреб, ми повинні враховувати це, оскільки еталонний котел працює в установках з нижчою, ніж оптимальна температурою. З цієї причини всередині установки домішки усмоктуються швидше .

Який котел?

Вугільні котли з верхньою подачею палива прості та дешеві, і все завантажене паливо швидко починає горіти, оскільки камера завантаження є камерою згоряння. У результаті ці котли досягнуть максимальної потужності за короткий час. Нові порції вугілля додають до вже гарячого палива. Робочий час на одне навантаження становить 8-10 годин, а ефективність таких котлів досягає 75%, хоча цей коефіцієнт різко падає при експлуатації котла з меншою за номінальну потужність.

Ці котли зазвичай не мають ефективного регулювання інтенсивності процесу згоряння. Ви можете використовувати, наприклад, регулятор тяги, який регулює кількість поданого повітря для спалювання до температури води в котлі.
 
Чим більше повітря там, тим швидше горіння і, як наслідок, більш інтенсивний випуск тепла. Можливості цієї настройки обмежені, оскільки, якщо паливо в котлі вже догоряє, за допомогою регулятора тяги можна лише роздути жар.
 
Щоб мати можливість контролювати кількість тепла, що передається в приміщення, вам слід використовувати нагрівачі з низькою ємністю та великий, добре ізольований резервуар для гарячої води. Деякі виробники дають більш довгі гарантії для котла, якщо установка обладнана таким резервуаром.
 
Через більший опір потоку у радіаторів, відмінних від традиційного чавуну, може знадобитися встановити циркуляційний насос. Контроль його роботи дозволяє регулювати інтенсивність циркуляції води, а отже, і кількість тепла, переданого в приміщення.

Пам'ятаймо, що при придбанні котла з верхнім завантаженням нам доведеться кілька разів заправляти добу та розпалювати його кожен день, видаляти золу раз на кілька днів і один раз на тиждень очищати теплоносій та відпрацьовані газовідводи з сажі та смоли.

Вугільні котли з нижнім завантаженням є більш сучасними і, отже, більш дорогими, але додаткові витрати на такий котел зазвичай повертаються через кілька опалювальних сезонів, оскільки він споживає менше палива. Котли тільки спалюють невелику частину завантаженого палива в нижній частині зарядної камери.

Ефективність роботи котлів з нижнім завантаженням вища, ніж котлів з верхнім та більш тривалі інтервали між послідовними паливними навантаженнями: вони можуть бути до 18 годин, а котли працюють з постійною потужністю.

Котли для спалювання вугільного горошку та гранул - це в основному ретортні котли. Деякі з них можуть спалити навіть тирсу, дрова та зернові. Решітка замінена спеціальним пальником - кільцевою конструкцією з повітряними насадками, розташованими навколо периферії. Її знизу або збоку подається паливо і горить тільки частина його, а попіл падає в попільник, зсовується новими порціями палива.
 
Котли з паливним баком, фідером та ретортовим пальником є найбільш автоматизованими з усіх твердопаливних котлів

Паливо в баку поповняється через кожні кілька десятків днів залежно від його розміру. Інтенсивність горіння регулюється подачею повітря до форсунок та кількістю поданого палива. Ретортовий котел може співпрацювати з погодною автоматикою, деякі моделі навіть автоматично запалюються. Вони плавно змінюють свою потужність (наприклад, в діапазоні від 30 до 100%), адаптуючи її до миттєвого попиту на тепло.

Для таких котлів варто використовувати радіатори з меншим об'ємом, оснащені клапанами з термостатичними голівками. Варто знати, що котли нижнім згорянням можуть працювати з кімнатним або погодним термостатом.

  Котли, пристосовані для спалювання тільки деревини, зазвичай мають високу ефективність - близько 85% і довгий робочий час між заправкою. В умовах недостатнього припливу повітря в котлі відбувається попереднє спалювання; потім випускається деревний газ, основним компонентом якого є метан.